Picture
Krycí (chovný) pes

Absolvováním bonitace a následným „přeregistrováním“ se pes zařadí do seznamu chovných psů. Výsledek bonitace do průkazu původu zapíše bonitační komise klubu a pes je zařazen do chovu,  přeregistraci a zařazení do seznamu chovných jedinců provádí plemenná kniha na žádost  chovatele, nebo majitele a do PP jej taky vyznačí (chovný pes, chovná fena). Plemenná kniha je orgán, který vede registr všech chovných psů a fen v republice. Irský vlkodav patří do PK č.1

Plemenná kniha č. 1
ČMKU
Jankovcova 53/C
170 00 Praha 7
www.cmku.cz

Podmínky chovnosti psa-  Irský vlkodav

Dosažením věku 18 měsíců (velký) a zařazením do chovu po bonitaci, to je dolní věková hranice, horní není určena, ale obecně se udává, že pes po devátém roce života by svou působnost v chovu měl výrazně omezit, či ukončit. Výjimkou může být vynikající jedinec s vynikajícím potomstvem, ale i tak by se mělo vyšetřit semeno.

Chovný nebo krycí?

Chovný pes je ten, který absolvoval bonitaci a ostatní podmínky a byl zařazen do chovu a může být použit jako krycí.
Krycí pes je chovný pes,  který svými kvalitami (exteriérovými, povahovými) se co nejvíce přibližuje ideálu – standardu.

Samozřejmě jen krása nestačí, pes musí být zdravý. Proto je někdy potřebné slevit z požadavků na nádherný exteriér a preferovat zdravotní hledisko.
Agresivní nebo extrémně bázlivý jedinec nesmí být využit v chovu.

Pes při krytí

Zásada je  – jezdit s fenou za psem. Pes ve svém prostředí je odhodlanější a lépe se soustředí na háravou fenu. Při krytí mají významnou úlohu i oba majitelé psa i feny, nervozita akt neurychlí, spíše naopak – pes, fena se zasekne a z krytí nebude nic. Vytvořte jim příjemnou pohodu a přátelskou atmosféru.

Majitel psa by si měl před krytím ověřit, zda má chovatel vystaven platný krycí list a v jakém stádiu háravosti fena je.  Krytí má tři fáze:

  • seznamovací
  • vlastní krytí
  • uvolňovací, odpočinek
Fena by se měla před vlastním krytím vyprázdnit. Pes si ji připravuje lízáním vulvy, čenichu a krku, klade na ni tlapu a čeká jak bude fena reagovat. Pokud je fena připravená, ocas dává na stranu a stojí klidně – pes naskakuje. Majitelé psa dávají pozor, zda se dobře zapíchl a chovatelé fenu přidržují za hlavu a chlácholí ji (hlavně prvničky). Svázaní trvá 10 – 30 minut a po celou dobu pes pumpuje v malých dávkách sperma do děložního hrdla. Po povolení sevření pes odchází a vylizuje se, fenu chovatel přidrží na chvíli zadními nohami nahoře a 30 minut ji nenechá močit a zhruba dvě hodiny ji nechá odpočívat. Pokud se kryje opakovaně, pak nejdříve ob den.

Je nepřípustné, aby byl chovný pes použit ke krytí nechovné feny, nebo byl ke krytí použit před splněním podmínek pro chovnost.

Neúspěšné krytí

Nelze každé neúspěšné krytí svalovat na psa. Sterilita a impotence se u vyšlechtělých plemen může vyskytnout, ale to je vzácná výjimka. Pokud pes opravdu o krytí nemá zájem a fena je správně rozháraná, je nutno toto nahlásit poradci chovu a nechat psu vyšetřit sperma.

Naprostou většinu na neúspěšném krytí mají chovatelé fen, či spíše samotní chovatelé. Přijíždějí za psem v nesprávném termínu (ona sice měla 12 den ve středu, ale já jsem mohl přijet až v neděli), feny jsou citlivé  na každý vzruch, můzou mít nemocné pohlavní orgány,a hlavně nervozita, nebo osočování jeden druhého, proč to krytí dopadlo katastrofálně neprospěje ani chovné feně, ani krycímu psovi. Budou si to pamatovat jako nežádoucí jev a další krytí bude taky problematické.

Inseminace

Provádí veterinář, nasadí psovi na pyj umělou pochvu a majitel psa vzruší (třeba háravou fenou). Pes vypouští semeno do pochvy a to připraveno k implementaci feně. Záznam uvede v krycím listu.
Je zakázáno tento zákrok provádět feně, která ještě nereprodukovala. Ponejvíce metodu využívají chovatelé, kteří si krycího psa vybrali ve vzdálené zemi. Umělá inseminace je při dodržení podmínek rovnocená přirozenému krytí feny.

(použité matriály z WDK a KCHP) )




Leave a Reply.

Picture
WDS FCI 20. 05. 2012
Picture
EDS FCI 06. 10. 2012