Jedná se o onemocnění horních cest dýchacích , které může svým průběhem významně poškodit organismus s možností vzniku trvalých následků. Toto onemocnění se velmi rychle šíří mezi zvířaty , hlavně v místech ,kde dochází ke koncentraci jedinců.Kotce ,výstavy , svody , veterinární nemocnice atd. Původce : jelikož se v klasifikaci hovoří o syndromu , je patrné že původců je několik . Virové původce zastupuje  virus psí parainfluenzy ( jako hlavní ) infekce ostatními viry jako psí adenovirus , psí reoviry a psí herpesviry je dle mnoha autorů diskutabilní.

Bakteriální původce zastupuje mikroorganismus Bordetella bronchoseptica , který dle našich zkušeností v určitých ročních obdobích (podzim a jaro )a určitých regionech je příčinnou zmiňovaných komplikací onemocnění dýchacího aparátu u mladých, oslabených a starých jedinců.Ostatní bakteriální původci jako je Pseudomonas, Escherichia ,Klebsiella se ve své existenci vždy podílejí až při významných komplikacích s poškozením dalších orgánových systémů.

Stress , klimatické změny a zátěž jsou spouštěcími mechanismy syndromu onemocnění.

Dynamika a průběh onemocnění :

Suchý dráždivý kašel záchvatovitého typu ,zpočátku bez výhozu ( často popisován majiteli jako zaskočení v krku –bodlák , chlup, kost –jedinec  je však  schopný přijímat tekutiny, což mechanickou překážku vylučuje)  Po několika hodinách se objevuje produkce většího množství vazkého bílého hlenu , časté zvracení polknutého sekretu vede k enormní zátěží srdečního svalu a při záchvatu k tlakovým změnám v cévním systému. Fyziologickou kompenzací tlakových výkyvů při kašli dochází velmi často ke zvětšení srdečního svalu , který se  při komplikacích se stává trvalým. Tím je vždy primárním místem pro možnost nezvratného poškození kardiovaskulárního aparátu. Tato neviditelná invalidizace jedince je bohužel velmi často podceňována . Akutní kašel se dá velmi snadno vyvolat lehkým tlakem na průdušnici nebo náhlým pobídnutím jedince k aktivitě ( aport , radost ,vítání, krmení)V počáteční fázi je onemocnění bez teploty a až při rozvoji bakteriálních infektů se může objevit hleno- hnisavý výtok , únava , deprese ,dušnost (stavy vždy svědčí o postižení ostatních systémů ). Jak již uvádí lidový název psincový- kotcový kašel je průběh typický tím ,že se v jakési vlně s inkubační dobou 3-7 dní objevuje u dalších jedinců (původce jakoby přeskakuje ze zvířete na zvíře).Onemocnění je velmi nakažlivé !!! Proto se nedoporučuje hospitalizace .

Léčba :

Léčba tohoto onemocnění , právě pro celou řadu skrytých vedlejších změn vyžaduje vždy návštěvu u veterinárního lékaře , který kromě klasické terapie stanoví individuální posilující program organismu a seznámí chovatele s termíny kontrol i po odeznění onemocnění.

Jako léky první volby se používají antitusika ( léky tlumící kašel ) v dávkováním určené lékařem .Antibiotická terapie je vždy na zvážení lékaře a obvykle je nasazována až po několika dnech  v případě přidružení komplikací.Kortikoidy (léky tlumící zánět ) jsou dávkovány individuálně dle stavu jedince a poškození ostatních orgánových systémů zvířete.

Rada chovatelům a zamyšlení pro pořadatele psích svodů,výstav a akcí:

Z počátku banální onemocnění , které může vést k celoživotní invalidizaci jedince lze minimalizovat již ve své podstatě .A tak je na chovateli , zda preventivním očkováním předejde nejen útrpné klinice virového kašle ,ale i náročné léčbě a možné invalidizaci .A na pořadatelích zda zváží podmínku v propozicích svodu výběrů špičkových jedinců o povinném očkování proti psincovému kašli. A tím zamezí šíření tohoto onemocnění .Pokud nás v minulosti decimovali psí virózy jako psinka ,parvoviróza , hepatitída a to se prevencí a opatřeními dalo potlačit , není důvodu dovolit psincovému kašli aby převzal žezlo.

Očkování
Pneumodog od firmy Merial
První očkování vyžaduje 2 dávky v odstupu 2 - 3 týdnů pak 1x ročně.
Jedna dávka stojí cca stojí 350.- vč. DPH

Prognóza
U psů s nekomplikovaným průběhem onemocnění je prognóza dobrá. V život ohrožující bakteriální bronchopneumonii může infekční laryngotracheitida vyústit u zvířat imunosuprimovaných, s chronickým onemocněním dýchacího aparátu nebo u nevakcinovaných štěňat.



10/10/2011 07:54:16 pm

Ano, to je pravda, jak psala Kačka, i očkovaný pes se může nakazit. Průběh nemoci je potom bezpečnější. Ale pokud psi pobývají v kontaminovaném prostředí jako jsou např. výstavy, je třeba ochranu rozšířit a očkovat teda také proti infekci Bordetella. Bordetella bronchiseptica – bakterie podílející se na psincovém kašli. Informujte se u svého veterinárního lékaře.
Pokud se u pejska neobjeví vysoká teplota od 38,7 - 40 C či jiné komplikace doporučeno je podávat jitrocelový sirup s vit. C, teplo a klid. Za 3-4 dny by mělo být po kašlání (ATB nepodávat!). Pokud se horečka objeví, je potřeba okamžitě navštívit lékaře a začít podávat ATB, jinak může přejít kašel do zápalu plic a to bohužel je pro velká plemena velmi často pro svůj rychlý průběh věc smrtelná!
Dále je doporučeno podávat místo vody průduškový čaj. Pokud vám ho pejsek nepije, zkuste do něj zamíchat trošku medu.

Reply
10/10/2011 11:18:45 pm

Tak ještě jednou. Očkování proti psincovému kašli není 100%, ale může mít lehčí průběh než bez něj. Znám vlkodavy, kteří díky psincovému kašli zemřeli, je to velmi nakažlivé a průběh plný výkyvů. Vlkodav mnohdy nereaguje na ATB, které vyhovují ostatním rasám. Horečku mu sice srazí, ale přesto nemoc probíhá v těle dál. Malá plemena se z toho většinou dostanou bez vážných komplikací.

Reply



Leave a Reply.

Picture
WDS FCI 20. 05. 2012
Picture
EDS FCI 06. 10. 2012