Torze žaludku (angl. "bload") je pravděpodobně podmíněna geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory, přetažení, nevhodná strava, nevhodný čas krmení, ale i souhra neštastných náhod.

Pes má žaludek umístněný horizontálně. Můžeme si ho představit jako balón upevněný ve dvou bodech v horizontální rovině, když ho naplníme a začneme s ním hýbat velmi lehce se přetočí a tím se zauzlují jeho konce. Je to laický pohled na problém torze, jen kvůli představě potrava, která se dostane do žaludku, může vytvořit plyny, čímž se objem žaludku enormně zvětší a při pohybu se následně samotný žaludek může otočit, tím se zaškrtí cévy, vzniká cévní kolaps a znemožnění peristaltiky.

Hlavní riziko v podstatě tvoří potrava, ze které se ve velké míře tvoří kvasnými procesy plyny. Když je psovi podávána kvalitní potrava, při zvýšeném příjmu tekutin, když je břicho "nacpané do prasknutí" a pes běhá a skáče, opět může dojít k torzi.

Torze žaludku se projevuje postupně 18-ti příznaky:
1) zvětšení objemu břicha,
2) na pohled ztuhlé břicho,
3) břicho bolestivé na dotyk,
4) zvracení pěny nebo tekutiny,
5) neúspešné pokusy o zvracení, 
6) nadměrné slinění,
7) zrychlené dýchání,
8) nadměrné pití,
9) nechutenství,
10) červené nebo bledé dásně (teda ne přirozeně růžové),
11) nahrbený postoj ve stoji nebo v leže,
12) leh či sed v nezvyklých polohách,
13) pozice při které je předek při zemi a zadek na hoře,
14) svíjení se,
15) vyhledávání skrytých (tmavých) míst,
16) nepřirozeně klidné chování,
17) zrychlené polykání,
18) apatie.

Příznaky následují velmi rychle za sebou a jedinou pomocí je včasné vyhledání poučeného veterináře! Při podezření na torzi žaludku vašeho psa ho kontaktujte okamžitě. V žádném případě návštevu veterináře neodkládejte na ráno.

Veterináři a zkušení chovatelé jako prevenci před vznikem torze žaludku doporučují:
Klid po jídle, žádné běhání, skákání po dvoře, vítání přechozích vyskakováním apod. 

Misky s vodou a krmením umístit do výšky hrudníku, ne na zem.

Nedovolit psovi napít se hodně vody naráz, zvlášť nebezpečné je to v přírodě z potoka, kde ještě psovi trčí zadek nahoru do břehu a hlava je dole v potoce, rozumnější je na vycházku nosit vodu v láhvi.

Nezkrmovat míchanou potravu - teda granule smíchané s vařeným doplňkem (těstoviny, maso, rýže).

Nikdy!!!! nezkrmovat už nakvašenou potravu (Když pes nedojí namočené granule nebo vařenou stravu a nechá se mu to v misce celý den)

Nekrmit několik hodin před pohybovou aktivitou, či před jízdou autem, nekrmit alespoň hodinu po výrazné pohybové aktivitě.

Při manipulaci s ležícím psem nepřevalovat z boku na bok přes hřbet, ale v případě nutnosti přes břicho, včas si zajistit zkušeného veterináře, který je ochotný zakročit v jakoukoliv dobu.

Picture



Leave a Reply.

Picture
WDS FCI 20. 05. 2012
Picture
EDS FCI 06. 10. 2012