Přerostlé drápy mohou kazit postoj (vyvrací kotníky psa), mohou se také zatáčet a bolestivě se lámat.
Nenechte drápky přerůst, protože stejně dříve či později budete muset stříhat. A bude to pak do živého :(

obrázek č.1 - nehtové lůžko u normálního drápu
obrázek č.2 - všimněte si, že se lůžko prodlužuje zároveň s drápem, proto vždy stříhejte těsně pod lůžkem. Pokud sestřihnete lůžko, dojde ke krvácení
obrázek č.3 - pokud budete stříhat do lůžka, lůžko poroste zároveň s drápem
obrázek č.4 - pri zkrácení drápu se zatahuje i lůžko a stává se kratším
obrázek č.5 - pokud je dráp udržovaný krátký u zastřižení nedochází ke krvácení. Pokuď by jste dráp ustřihli v přerostlém stavu jako na obr. č 2, bude krvácet.
obrázek č.6 -správně zapilovaný či zastřižený dráp
Pokud stříhate drápy doma, použijte na to kleštičky na drápky. Dají se koupit v každém zoo centru. Spíše ale doporučiji drápky pilovat, buď pilníkem na nehty (papírovým) nebo se dá koupit nějaká obyčejná elektrická bruska. Pokud jsou drápy světlé, je vidět, kde končí živá tkáň (nehtové lůžko), do by se nemělo stříhnout.
U tmavých je to problém a chce to stříhat postupně. Na kleštičkách je dobré mít zarážku,protože se dá chytit vždy jen kousíček drápu a ustřihnout a tak pokračovat, dokud se nedostanete na správnou délku (lůžko je zespodu drápu viditelné jako dřeň).  Nejdříve zkraťte střední dráp na přední noze. Pokud nekrvácí, druhý střední můžete zkrátit na stejnou délku. Boční drápy zastřihněte o něco méně. Nezapomeňte na horní vnitřní dráp. Na zadních nohách se drápy obrušují víc, stříhejte proto méně než na předních. Opět začněte uprostřed a střihněte na počátku jenom špičku. Dost často zjistíte, že na zadních nohách drápy stříhat vůbec nemusíte.
Délka by měla být taková, aby při položené tlapce na zemi dráp nezvedal prsty a optimální délka je, když končí kousíček nad podlahou (pes pak na hladké podlaze neklape).
Nebo můžete skočit za veterinářem a nechat drápy ostříhat odborně.
Jestli má váš vlkodav již přerostlé drápy doporučiji je každých pár dní o kousek zpilovat a lůžko se bude pomalu zatahovat. Je to zdlouhává procedůra, ale určitě se vyplatí a pejskovi nijak neublížíte. Mějte na paměti že dlouhé drápy můžou přinést vašemu mazlíkovi nepříjemný úraz při běhání.... 
A co dělat, pokud dráp trochu zastřihnete a objeví se krvácení? Pokud krev pomalu odkapává, nedělejte nic, krvácení se zastaví po několika minutách samo. Pokud jste byli "šikovní" a krev teče víc, přiložte na dráp gázu a pevně stiskněte. Držte zhruba 3 minuty a pak krvácení zkontrolujte. Pokud má stále tendenci téct, znovu přidržte. Hlavně nepanikařte, ze zastřiženého drápu pes nevykrvácí.



Leave a Reply.

Picture
WDS FCI 20. 05. 2012
Picture
EDS FCI 06. 10. 2012